Wiele dobrze prosperujących firm myśli o tym, by powiększyć zasięg swojej działalności. Plany obejmują często nie tylko rodzimy kraj, ale i rynki zagraniczne, co oznacza konieczność zorganizowania profesjonalnego transportu dla produkowanych towarów. Jak się za to zabrać?

Jak wysłać towar za granicę?

Dzisiaj organizacja międzynarodowego transportu nie jest trudna jak kilka dekad temu, ale wciąż jest to poważne przedsięwzięcie. Można się go podjąć we własnym zakresie, jeśli trasa nie jest bardzo długa, a towaru jest względnie mało oraz nie wymaga on specjalistycznych zabezpieczeń.

Niewielki ładunek umieszczony w prostych, wygodnych do ustawienia paczkach albo rozmieszczony na standardowych paletach da się przewieźć zwykłym samochodem dostawczym, którego zakup nie jest wielkim obciążeniem dla firmy, szczególnie gdy wysyłka towarów odbywa się regularnie. Gdy jednak ładunek jest większy niż kabina dostawczaka bądź też towar może łatwo się uszkodzić podczas jazdy, warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy transportowej.

Kiedy jest to korzystne z finansowego punktu widzenia? Zlecenie transportu nie jest tanią usługą, ale i tak często opłaca się to bardziej niż samodzielne przewożenie ładunku – firma musi kupić bądź wyleasingować samochód dostawczy, płacić za paliwo, wynająć kierowcę, zająć się ładowaniem paczek oraz ich rozładowywaniem, załatwiać wszystkie formalności. Dlatego nawet duże przedsiębiorstwa często wolą zlecić to zadanie firmie zewnętrznej, by dzięki temu móc się skupić przede wszystkim na produkcji swoich towarów.

Wyznaczanie trasy

Koszt usługi transportowej zależy między innymi od trasy. Są firmy, jak na przykład transport do Finlandii – https://ekspo-trans.pl/finlandia/, które zajmują się przede wszystkim transportem międzynarodowym i mogą do innego kraju przewieźć praktycznie każdy ładunek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest transport drobnicowy – to stosunkowo małe paczki zawierające różnego rodzaju towary, zbierane od wielu nadawców i dostarczane do kilku miejsc rozładunkowych.

Drobnica to wygodne rozwiązanie dla firm, które nie mają na tyle wielkiego ładunku, by w całości wynająć całą przestrzeń ładunkową. Zlecenia są łączone tak, by udało się wytyczyć jak najprostszą i najkrótszą trasę, ale i tak zajmuje to dłużej niż transport bezpośredni dla jednego nadawcy, bez punktów przeładunkowych. Jest za to tańsze, jeśli więc przedsiębiorcy nie zależy aż tak bardzo na czasie i ważniejsze są oszczędności na wydatkach, transport drobnicowy będzie idealną opcją.

Dodatkowe formalności

Transport międzynarodowy to nie tylko dłuższa trasa, ale i dodatkowe formalności, związane na przykład z przewozem żywności, towarów niebezpiecznych albo odpadów – taki transport wymaga specjalnych uprawnień kierowcy oraz dodatkowych zezwoleń. Wynajmując firmę transportową przerzuca się na nią część tych obowiązków, a ponieważ profesjonalny przewoźnik ma większe doświadczenie w tym względzie, ich załatwienie zajmuje mniej czasu i generuje niższe wydatki.

Do tego dochodzą jeszcze takie kwestie jak lokalne przepisy ruchu drogowego, ograniczenia prędkości, wymagania odnośnie wyposażenia pojazdów, mandaty – kierowca musi dobrze się w tym orientować, jeśli transport ma się odbyć bez poważnych zakłóceń.

Zabezpieczenie transportu

Dłuższa trasa to większe ryzyko, że po drodze towar ulegnie jakiemuś uszkodzeniu. Przed tym można się uchronić odpowiednio pakując towar oraz zabezpieczając go zgodnie z przepisami. Niektórzy przewoźnicy zajmują się także pakowaniem ładunku, inni tylko umieszczają w ładowni gotowe paczki – w tym drugim przypadku odpowiedzialność przewoźnika nie obejmuje uszkodzeń wynikających ze złego przygotowania towaru do drogi.

Szczególnego przygotowania wymaga towar wysyłany drogą morską, ponieważ w takim transporcie może dojść nie tylko do uszkodzeń mechanicznych, ale i zniszczenia ładunku przez nadmierną wilgoć.

Jak znaleźć odpowiednią firmę transportową?

Z wyszukaniem przewoźnika nie powinno być kłopotu, ponieważ są to bardzo popularne usługi, a firmy przewozowe reklamują się w internecie i prasie, drukują ulotki, szukają klientów na giełdach ogłoszeń. Wystarczy po prostu wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Najlepiej gdy przewoźnik specjalizuje się w konkretnych kierunkach, jak www.ekspo-trans.pl/ – transport Chorwacja bo wtedy kierowca świetnie zna region, w razie dużych korków czy jakichkolwiek zagrożeń szybko znajdzie alternatywną trasę, orientuje się w miejscowych przepisach i zwyczajach, ma kontakt z osobami, które w razie kłopotów mogą mu szybko udzielić pomocy.

Cena jest oczywiście ważna, ale nie można zapominać o innych czynnikach – tanie, ale mało rzetelnie zrealizowane usługi przynoszą większe straty niż powierzenie swojego ładunku firmie droższej, za to naprawdę solidnej, o sprawdzonej renomie. Jeśli firma często wysyła towary za granicę, warto nawiązać z przewoźnikiem stałą współpracę, bo wtedy można liczyć na atrakcyjniejsze stawki oraz możliwość zlecenia dodatkowych usług transportowych, a oferta przewoźnika jest dopasowana konkretnie do potrzeb danego klienta.